УниБИТ участва в международна среща по проект TrustAI в Лас Палмас, Испания
×

Грешка

There was a problem loading image ff3E2qaH76zeonqF9DxRGsBmfU24iIU+ZlwIIcTqMfmMQgghxGojoRBCCFFEQiGEEKKIhEIIIUQRCYUQQogiEgohhBBFJBRCCCGKSCiEEEIUkVAIIYQoIqEQQghRREIhhBCiiIRCCCFEEQmFEEKIIhIKIYQQRSQUQgghikgohBBCFJFQCCGEKCKhEEIIUURCIYQQooiEQgghRBEJhRBCiCISCiGEEEUkFEIIIYpIKIQQQhSRUAghhCgioRBCCFFEQiGEEKKIhEIIIUQRCYUQQogiEgohhBBFJBRCCCGKSCiEEEIUkVAIIYQoIqEQQghRREIhhBCiiIRCCCFEgab5fwS0GrjuMN73AAAAAElFTkSuQmCC.

There was a problem loading image xdhgnqy9Dae8AAAAABJRU5ErkJggg==.

УниБИТ участва в международна среща по проект TrustAI в Лас Палмас, Испания

На 13 и 14 февруари 2025 г. Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) взе участие в международната среща по проект TrustAI: Higher Education as a Catalyst for the Trustworthy and Sustainable use of AI. Срещата се проведе в INFECAR, Лас Палмас, Гран Канария, Испания, и събра представители на академични институции и организации от различни европейски държави.

Проектът TrustAI, финансиран по програма Еразъм+, цели да разработи иновативни образователни методи за обучение по етично и надеждно използване на изкуствения интелект (AI) в хуманитарните дисциплини.

Екипът на УниБИТ, представен от проф. д-р Георги Димитров, ас. Елизабет Михайлова и проф. д-р Евгения Ковачева (онлайн участие), изигра ключова роля в няколко от основните дейности на срещата:

  • Работилница за микронaучни (micro-learning) дейности, ръководена от проф. Ковачева. По време на сесията бяха представени интерактивни образователни инструменти, като H5P, Doodly и Speechelo, които ще се използват в обучителния процес по проекта.
  • Финализиране на структурата на учебния план по TrustAI – УниБИТ беше водещ партньор в разработката на генеративни AI инструменти за хуманитарни дисциплини и анализ и визуализация на данни.
  • Сесия за планиране на следващите 6 месеца на проекта, където екипът на УниБИТ предложи методология за разпределение на учебното съдържание и микрообучителните дейности сред партньорите.

Сред най-важните изводи от срещата бяха:

✅ Завършване на втория работен пакет (WP2) – учебната програма за TrustAI ще включва 9 ключови теми, сред които етични въпроси на AI, AI за комуникация, културно наследство и регулации.
✅ Определяне на конкретни срокове и задачи за разработване на учебните материали.
✅ Подготовка за следващата среща в Малта, която ще се проведе на 4 септември 2025 г.

Участието на УниБИТ в TrustAI потвърждава ангажираността на университета към развитието на дигиталното образование и внедряването на етични AI технологии в обучителния процес.

Повече за проекта TrustAI можете да намерите на официалния му уебсайт:
???? TrustAI Website